Olimpiade școlare

Calendarul olimpiadelor naționale școlare din anul școlar 2023-2024: vezi document

Olimpiada de Limba și Literatura Română (OLLR) 2024: Etapele pe județ ar urma să se organizeze pe 9 martie 2024.

• Etapa națională pentru gimnaziu ar fi între 7 și 21 aprilie la Bacău
  • Etapa națională pentru liceu este între 24 și 28 aprilie la Suceava
  • Etapa pentru școli/secții cu predare în limbile minorităților și pentru diaspora are etapa județeană pe 16 martie și cea națională între 18-21 aprilie, la Arad.
Olimpiada Națională de Matematică, clasele V – XII: pe 10 martie ar urma să fie faza județeană. Între 9 și 12 mai 2024 este faza națională la Vaslui pentru clasele V-VI, între 2 și 7 aprilie la Vaslui pentru clasele VII-VIII.

Olimpiada Națională de Istorie 2024: Faza județeană se va organiza pe 16 martie. Între 27 aprilie și 1 mai, la Brașov, este faza națională.

Olimpiada Națională De Geografie, clasele VIII – XII: Fazele pe județ se țin pe 17 martie. Etapa națională este în zilele de 25-30 aprilie, la Constanța, potrivit calendarului consultat de Edupedu.ro.

Olimpiada Națională de Limba Engleză 2024: pe 16 martie se ține etapa județeană – scris, pe 23 este proba orală. Faza națională ar urma să fie la Hunedoara, cu desfășurare în zilele 27 aprilie – 1 mai.

Olimpiada Națională de Limba Franceză 2024: pe 23 martie este județeana. Între 26 și 30 aprilie este faza națională, desfășurată la Iași.

Olimpiada Națională de Limba Germană modernă 2024: pe 16 martie este județeana. Faza națională va fi la Târgoviște între 20 și 26 aprilie.

Olimpiada Națională de Fizică: Faza județeană este pe 9 martie. Faza națională este între 21 și 26 aprilie, la Brașov.

Olimpiada Națională de Chimie: Faza județeană este pe 23 martie, iar faza națională între 28 aprilie și 2 mai la Buzău.

Olimpiada Națională de Biologie: etapele județene sunt pe 17 martie. Faza națională, programată între 20 și 25 aprilie la Sibiu.

Olimpiada Națională de Informatică: etapa județeană este pe 17 martie. Între 22 și 26 aprilie este naționala pentru elevii de gimnaziu, la Iași. Pe 16 martie este județeana pentru liceeni și între 23 și 28 aprilie ar urma să fie naționala pentru aceștia, în București.

Olimpiada „Lectura ca abilitate de viață” 2024 (OLAV) pentru liceu: județeana, pe 16 martie. Proba A pe 19-23 aprilie 2024, iar Proba B pe 23-26 mai 2024, la Bistrița – liceu. Pentru gimnaziu, la București, între 9 și 12 mai.

Olimpiada de limbi romanice – spaniolă, italiană, portugheză: faza județeană, pe 23 martie, faza națională pe 26-30 aprilie, la Iași. Pe 13 aprilie ar urma să fie județeana, separat, de italiană ca limbă maternă, arată calendarul publicat de Ministerul Educației.

Olimpiada de limbi clasice – greacă veche, latină: faza județeană, pe 17 martie, faza națională pe 25-28 aprilie 2024, la Timișoara.

Olimpiada Națională de Astronomie și astrofizică 2024: etapa județeană ar urma să fie pe 20 aprilie, iar etapa națională pe 24-29 mai la Iași.

Olimpiada de Informatică aplicată – AcadNet: Etapa locală ar urma să fie pe 3 februarie, cea județeană pe 9 martie, iar naționala – între 11 și 15 mai, la București.

Olimpiada Națională de Lingvistică „Solomon Marcus”: Pe 24 februarie ar fi stabilită etapa județeană, pe 5-7 aprilie – etapa națională, la Ploiești.

Olimpiada Națională de Științe pentru Juniori 2024: Etapa județeană, pe 18 mai, iar cea națională – pe 26-31 august, în Râmnicu Vâlcea.

Olimpiada Națională de Argumentare, Dezbatere și Gândire critică „Tinerii dezbat”: În lunile martie-aprilie 2024 ar urma să se stabilească etapele județene, iar etapa națională, cu dată deocamdată nefixată, se va organiza la Constanța.

Olimpiada Națională de Dezbateri pentru Juniori (VII-VIII): În lunile martie-aprilie 2024 ar urma să se stabilească etapele județene, iar etapa națională, cu dată deocamdată nefixată în luna mai, se va organiza la Oradea.

Olimpiada de Securitate Cibernetică 2024: Pe 2 martie ar fi etapa județeană și pe 22-25 mai faza națională, în Capitală.

Olimpiada de Informatică pentru echipe: pe 8 februarie ar urma să fie etapa zonală, după ce fazele pe școală, locală și județeană s-au desfășurat. Naționala este pe 28 februarie – 2 martie la Piatra Neamț.

Olimpiada de Inovare și Creație digitală – infoeducație 2024: Etapa locală, în intervalul 1 – 20 martie; etapa județeană, 20-26 mai, iar cea națională pe 29 iulie – 3 august în Focșani.

Olimpiadele Naționale din aria curriculară Tehnologii: fazele județene sunt stabilite pe 16 martie pentru cele 14 competiții. Etapele naționale – pe 26-30 aprilie, în județele Arad, Argeș, Bihor, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Mureș, Satu Mare, Vaslui și Tulcea.

Olimpiada de Religie (cultul ortodox): pe 13 aprilie ar urma să fie etapa județeană, iar pe 8-12 mai 2024 etapa națională; pentru gimnaziu, la Focșani, pentru liceu – în Piatra Neamț.

Olimpiada de Religie (cultul romano-catolic, limba maghiară) 2024: Pe 16 martie ar urma să fie etapa județeană, iar pe 24-26 aprilie etapa națională, la Târgu Secuiesc.

Olimpiada de Interpretare instrumentală, vocală și Studii teoretice (muzică, clasele IX-XII): În luna martie ar urma să fie etapele pe școală și pe 17-21 aprilie etapa națională în Craiova.

Olimpiada de Interpretare instrumentală 2024 (muzică, clasele V-VIII): În martie ar urma să fie etapa zonală și pe 25-28 aprilie naționala, la Suceava.

Olimpiada Națională de Pedagogie – Psihologie (licee pedagogice): Pe 22 martie ar urma să fie faza județeană și, pe 19-22 aprilie (proba A) și 25-28 aprilie 2024 (proba B) – faza națională, la Buzău.

Olimpiada Națională de Tehnologia Informației: pe 13 aprilie ar urma să fie etapa județeană, între 23 și 26 mai etapa națională la Slobozia (Ialomița).

sursa: www.edupedu.ro